کاربرد دارویی مواد شیمیایی

همه چیز در مورد داروی متفورمین

Metformin 02

شاید سوال های زیادی برای شما پیش آمده باشد که این ماده برای لاغری چه فایده ای دارد و یا کاربرد آن برای تنبلی تخمدان چیست. اگر به دنبال جواب این سوال ها هستید با ما همراه باشید.

متفورمین از داروهای کنترل قند خون است و اغلب مواقع اولین دارویی می باشد که در صورت ابتلا به دیابت نوع 2 توسط پزشکان تجویز می شود. دیابت نوع 2 بر اثر اضافه وزن، عادت های غذایی نامناسب و عدم تحرک در سنین بالا ایجاد می‌شود و به دیابت مقاوم به انسولین معروف است؛ زیرا برخلاف دیابت نوع یک، که در آن انسولین تولید نمی‌شود؛ در این نوع دیابت، انسولین در بدن وجود دارد، اما سلول‌ها قادر به استفاده از آن نیستند.

ماده اولیه این دارو متفورمین هیدروکلراید می باشد.

پیوند شیمیایی متفورمین هیدروکلراید

چگونگی عملکرد متفورمین

این دارو از سه طریق سطح قند خون را کاهش می دهد:

به کبد دستور می دهد تا گلوکز کمتری تولید کند.

مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می دهد، به عبارت دیگر باعث می شود ماهیچه ها بهتر از انسولین استفاده کنند و به گلوکز اجازه می دهد به جای اینکه در خون بماند، وارد آنها شود.

به روده کمک می کند تا گلوکز کمتری را از غذا جذب کند.

 

در ادامه تعدادی از تاثیرات متفورمین بر بدن انسان را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

متفورمین برای تنبلی تخمدان

از این دارو می توان برای رفع تنبلی تخمدان و درمان تخمدان پلی کیستیک استفاده کرد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری غدد درون ریز است که در آن مقاومت بدن نسبت به انسولین افزایش می یابد و برای درمان آن این داروی خوراکی حساس کننده به انسولین بسیار مفید است.

از طرف دیگر اولین اقدام برای درمان تخمدان پلی کیستیک ورزش و کاهش وزن است و مصرف این دارو به کاهش وزن کمک بسیاری می کند. شایان ذکر است که این دارو یک عامل موثر القای تخمک گذاری برای زنان غیر چاق مبتلا به PCOS است و مزایایی نسبت به سایر درمان های خط اول برای ناباروری بدون تخمک گذاری مانند کلومیفن دارد.

 

متفورمین در بارداری

زنان بارداری که دارای اضافه‌ وزن هستند بیشتر از زنانی که دارای وزن نرمال اند مستعد ابتلا به عوارضی مانند فشار خون بالا و دیابت بارداری می باشند و در اکثر موارد نیاز به زایمان سزارین داشته و احتمال پیشرفت عفونت بعد از زایمان در آنها بسیار بیشتر است.

از طرف دیگر نوزادان آنها به احتمال زیاد مشکلات سلامتی همچون قند خون پایین یا مشکلات تنفسی بلافاصله پس از تولد دارند.

بدن مادری که مبتلا به دیابت بارداری است کربوهیدرات‌ها و قند را به‌طور موثر پردازش نمی کند و در برابر هورمون انسولین آزاد شده توسط پانکراس مقاوم است. بعد از خوردن غذا هورمون انسولین به عضلات کمک می‌کند تا از گلوکز خون برای انرژی استفاده کنند ولی زمانی که بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود، گلوکز خون افزایش یافته و انرژی اضافی را به نوزاد رو به رشد می‌دهد که باعث بزرگ شدن جثه نوزاد می شود.

از طرفی بهبود رژیم غذایی و افزایش ورزش تاثیر اندکی بر کاهش اضافه‌ وزن در دوران بارداری داشته و تاثیری بر این عوارض نمی‌گذارد. به همین دلیل برای این افراد این دارو تجویز می شود که دارویی برای درمان دیابت است و میزان گلوکز آزاد شده از کبد به داخل خون را کاهش می‌دهد و بدن مادر را نسبت به انسولین حساس کرده و به آن کمک می کند تا به طور موثر از انسولین استفاده کند.

متفورمین در بارداری

متفورمین برای لاغری

تحقیقات نشان می دهد که این دارو به بدن در استفاده بهتر از انسولین برای کنترل قند خون کمک می کند و بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند مقداری وزن کم می کنند. این یکی از دلایلی است که این دارو به افرادی که اضافه وزن دارند و در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، کمک می کند.

هیچ دلیل علمی این دارو و کاهش وزن را به طور حتم به یکدیگر مربوط نمی‌داند و از طرف سازمان جهانی غذا و دارو، این موضوع تایید نشده است.این دارو تولید گلوکز توسط کبد را محدود می کند تا به انسولین کمتری نیاز داشته باشید و همچنین مقاومت بدن به انسولین را بهبود میبخشد تا انسولین تولید شده توسط بدن شما بهتر عمل کند و از طرف دیگر میکروبیوم روده شما را تغییر می دهد تا سیستم گوارش گلوکز کمی را جذب کند.

به این دلایل تصور می شود که این قرص در کاهش وزن نیز نقش دارد اما تحقیقات نشان داده است که تاثیر این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت می باشد و در طولانی مدت تنها مقدار کمی کاهش وزن را ایجاد می کند.

 توجه داشته باشید که این دارو نمی تواند جایگزین رژیم غذایی سالم و ورزش منظم شود و برای مصرف آن باید تحت نظر پزشک باشید تا در صورت صلاحدید بهترین نوع این دارو را برای لاغری شما تجویز نماید.

متفورمین و لاغری

بهترین زمان مصرف متفورمین

این ماده دارویی باید همراه یا بلافاصله بعد از وعده‌ی غذایی و با یک لیوان پر از آب مصرف شود. این می تواند به کاهش عوارض جانبی معده مانند تهوع، استفراغ، اسهال یا نفخ کمک کند، به خصوص اگر برای اولین بار است که درمان با این قرص را شروع می کنید. این عوارض معمولاً ظرف چند هفته پس از شروع درمان از بین می روند.

اغلب افراد یک یا دو بار در روز این قرص را مصرف می کنند، اما دوز هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر روزی یک بار مصرف می کنید، معمولاً توصیه می شود آن را بعد از شام و برای دو بار در روز، بعد از صبحانه و شام مصرف کنید.

شایان ذکر است که این دارو معمولا برای طولانی مدت مصرف می شود و ممکن است با سایر درمان های دیابت نوع 2 ترکیب شود پس باید دستورالعمل های پزشک خود را دقیقا دنبال کنید.

 

از روز چندم پریودی متفورمین مصرف شود

این دارو باعث افزایش ترشح انسولین و افزایش پاسخ بافت ها به آن می شود و از طرف دیگر سنتز هورمون های مردانه در تخمدان ها و بافت های چربی را کاهش می دهد و از این طریق به تنظیم فعالیت تخمدان ها کمک می کند.

توجه داشته باشید که مصرف این دارو ربطی به سیکل قاعدگی نداشته و مصرف آن در دوران قاعدگی مشکلی ندارد و از هر زمانی که پزشک معالج دارو را برای شما تجویز کرد باید از همان روز مصرف آن را شروع کنید.

 

تاثیر متفورمین بر ریزش مو

اثرات این دارو  بر ریزش مو به طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما برخی ارتباطات غیر مستقیم وجود دارد که ممکن است به فهم این موضوع کمک کند.تاثیر آن بر ریزش مو می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و در هر فرد متفاوت باشد.

به طور مثال با توجه به اینکه می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سیستم هورمونی داشته باشد،با بهبود تعادل هورمونی و کاهش مقاومت به انسولین ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. همچنین به دلیل اینکه قند خون بالا می‌تواند به مشکلات مختلفی از جمله مشکلات پوستی و مویی منجر شود، با کنترل قند خون به وسیله این دارو، ممکن است وضعیت موها نیز بهبود یابد.

تاثیر متفورمین در ریزش مو

متفورمین و دوقلوزایی

مطالعات محدودی در مورد ارتباط مستقیم بین مصرف این دارو و دوقلوزایی وجود دارد. بیشتر شواهد موجود نشان می‌دهند که این دارو به تنهایی احتمال بارداری‌های چند قلویی را به میزان قابل توجهی افزایش نمی‌دهد. بیشتر بارداری‌های چند قلویی مرتبط با مصرف داروهای باروری و درمان‌های ناباروری است.

به نظر می رسد به دلیل اینکه این دارو به بهبود تخمک گذاری کمک می کند، با افزایش تعداد تخمک‌های بالغ می‌تواند احتمال بارداری‌های چند قلویی را افزایش دهد، اگرچه این تاثیر به صورت مستقیم و قابل توجه تایید نشده است.

 

متفورمین در شیردهی

مطالعات نشان داده‌اند که این دارو به مقدار کمی به شیر مادر منتقل می‌شود. اما سطح آن در شیر مادر نسبتاً پایین است و معمولاً برای نوزادان شیرخوار خطرناک نیست. اما پیشنهاد می گردد مادرانی که در دوران شیردهی از این دارو استفاده می کنند بهتر است حتما قبل از استفاده مقدار و دوز مصرفی را با پزشک خود مشورت کنند.

 

متفورمین بهتره یا انسولین

انتخاب بین این دو دارو باید توسط پزشک معالج و بر اساس شرایط فردی بیمار انجام شود. برای بیماران دیابت نوع ۲ که فقط نیاز به کنترل قند خون دارند، متفورمین معمولاً به عنوان اولین گزینه درمانی توصیه می‌شود. اما برای بیماران دیابت نوع ۱ یا افرادی که نیاز به کنترل دقیق‌تر و سریع‌تر قند خون دارند، انسولین انتخاب بهتری است.

با توجه به اینکه استفاده از هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد، مشاوره با پزشک متخصص برای تعیین بهترین گزینه درمانی بسیار مهم است.

متفورمین بهتره یا انسولین؟

متفورمین و تنظیم قاعدگی

بدن زنانی که مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند اغلب  نسبت به انسولین مقاومت دارد، این دارو کمک می‌کند تا حساسیت بدن به انسولین افزایش یابد و سطح انسولین در خون کاهش یابد. این کاهش می‌تواند تعادل هورمونی را بهبود بخشد و به تنظیم قاعدگی کمک کند.همچنین به دلیل اینکه این زنان سطح بالایی از آندروژن‌ها در خون دارند. این دارو می‌تواند به کاهش این سطح کمک کند که ممکن است منجر به بازگشت به سیکل‌های قاعدگی منظم‌تر شود.

مورد بعدی این است که این دارو چون به کاهش وزن کمک می کند، می‌تواند به تنظیم قاعدگی کمک کند، زیرا اضافه وزن نیز می‌تواند به عدم تعادل هورمونی و مشکلات قاعدگی منجر شود.

 

متفورمین و جوش صورت

برخی مطالعات نشان داده‌اند که این دارو می‌تواند به کاهش آکنه کمک کند، به‌ویژه در افرادی که از PCOS رنج می‌برند. این به دلیل تاثیرات آن بر کاهش مقاومت به انسولین و کاهش سطح آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) است که می‌تواند به کاهش تولید چربی پوست و در نتیجه کاهش آکنه منجر شود.

هرچند که این دارو می‌تواند به کاهش آکنه در برخی افراد کمک کند، اما در برخی دیگر ممکن است تاثیری نداشته باشد یا حتی به ندرت باعث تشدید آکنه شود. این ممکن است به دلیل واکنش‌های فردی به دارو باشد و نمی‌توان آن را به همه تعمیم داد.

 

متفورمین صبح بخوریم یا شب

این ماده دارویی باید همراه یا بلافاصله بعد از وعده‌ی غذایی و با یک لیوان پر از آب مصرف شود.اغلب افراد یک یا دو بار در روز این قرص را مصرف می کنند، اما دوز هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر روزی یک بار مصرف می کنید، معمولاً توصیه می شود آن را بعد از شام و برای دو بار در روز، بعد از صبحانه و شام مصرف کنید.

در هر صورت پیشنهاد می شود قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

تاثیر متفورمین در افزایش طول عمر

این دارو باعث بهبود حساسیت به انسولین و کنترل سطح قند خون می‌شود. این اثر می‌تواند خطر بروز بیماری‌های مرتبط با دیابت مانند بیماری‌های قلبی-عروقی و کلیوی را کاهش دهد، که به طور کلی به بهبود سلامت و افزایش طول عمر منجر می‌شود.همچنین با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو، که دو عامل مهم در فرآیند پیری و بروز بیماری‌های مرتبط با سن هستند، می‌تواند به بهبود سلامت کلی و افزایش طول عمر کمک کند.

 

متفورمین و کبد چرب

یکی از عوامل مهم در توسعه کبد چرب غیرالکلی، مقاومت به انسولین است. این دارو با افزایش حساسیت به انسولین می‌تواند این مقاومت را کاهش دهد.همچنین کاهش وزن یکی از بهترین راه‌های درمان کبد چرب غیرالکلی است. این دارو می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، که به نوبه خود باعث کاهش چربی کبد می‌شود.

مورد سوم این است که این دارو دارای اثرات ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش التهاب کبد کمک کند.با این حال، این دارو به عنوان درمان اولیه کبد چرب توصیه نمی‌شود و باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

 

تداخلات دارویی متفورمین

این دارو ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، بنابراین اطلاع‌ رسانی به پزشک در مورد تمامی داروهای مصرفی بسیار مهم است. از جمله داروهایی که ممکن است با این ماده تداخل داشته باشند می‌توان به بوپروپیون، سیپروفلوکساسین، و داروهای ضد افسردگی اشاره کرد.

همچنین نباید قبل از انجام برخی از روش‌های پزشکی با استفاده از ماده کنتراست یددار یا در صورت داشتن مشکلات کلیوی، نارسایی قلبی، یا اسیدوز متابولیک مصرف شود.

 

خرید متفورمین هیدروکلراید

همانطور که گفته شد ماده اولیه داروی متفورمین ماده متفورمین هیدروکلراید می باشد  که شرکت نماشیمی قابلیت تامین این ماده و سایر مواد شیمیایی را به صورت عمده دارد. برای استعلام قیمت و خرید کافی به سایت شرکت مراجعه و یا با همکاران ما تماس بگیرید.

متفورمین هیدروکلراید

سوالات متداول

آیا  متفورمین باعث ریزش مو میشود؟

زنان مبتلا به PCOS ممکن است به علت مشکلات هورمونی که این سندرم به همراه دارد، دچار ریزش مو شوند. این مشکل بیشتر ناشی از عدم تعادل هورمون‌هاست. در واقع، این دارو ممکن است با تنظیم هورمون‌ها و بهبود حساسیت به انسولین، به کاهش برخی از علائم PCOS، از جمله ریزش مو، کمک کند.

 

آیا متفورمین باعث تاخیر پریود می شود؟

یکی از کاربردهای اصلی این دارو در زنان مبتلا به PCOS است. PCOS می‌تواند منجر به نامنظم شدن چرخه قاعدگی شود و این ماده با بهبود حساسیت به انسولین و کاهش سطح انسولین، به تنظیم چرخه‌های قاعدگی و بهبود تخمک‌گذاری کمک می‌کند. در این موارد، معمولاً باعث منظم شدن چرخه‌های قاعدگی می‌شود و نه تاخیر آنها.

منبع

diabetes.org نماشیمی

2 دیدگاه در “همه چیز در مورد داروی متفورمین

  1. Arezoo گفت:

    بهترین زمان برای مصرف متفورمین کیه؟

    1. پشتیبانی سایت گفت:

      معمولا میگن قبل خواب مصرف بشه بهتره واسه اینکه معده بهم نریزه ولی در هر صورت حتما با پزشکتون مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *