شیمیایی

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی، آبزی پروری و طیور

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی و آبزی پروری و طیور
کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی، آبزی پروری و طیور

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی، آبزی پروری و طیور

اگر می خواهید با خواص و کاربردهای مختلف پتاسیم پرمنگنات مانند کاربرد در کشاورزی، آبزی پروری، گل و گیاه، تولید کود و … آشنا شوید پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی و آبزی پروری و طیور

پتاسیم پرمنگنات یک ماده جامد کریستالی بنفش رنگ و یک ترکیب یونی و غیر قابل احتراق است. در حالت جامد به صورت کریستال‌هایی به رنگ ارغوانی می باشد اما وقتی که به محلول آبی تبدیل می‌شود، محلولی به رنگ بنفش روشن درست می کند.این ترکیب شیمیایی با فرمول KMnO4 از ترکیب دو ماده دی‌اکسید منگنز (MnO2) و هیدروکسید پتاسیم (KOH) تولید می‌شود.

این ماده کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و گیاهان، تولید کود، آبزی پروری و طیور و … دارد، در ادامه هریک از کاربردها را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی

از دهه 1980 میلادی، کشاورزان از پرمنگنات برای محافظت و درمان محصولات کشاورزی استفاده می کنند اما با گسترش ترویج استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش ها مصرف این ماده کاهش یافت.

در سال های اخیر با پیشرفت های علمی که در مواد ضدعفونی کننده رخ داده است، تولیدکنندگان برای جلوگیری از به وجود آمدن آفات و بیماریها مجدداً استفاده از این ماده را با اثرات بهتر و مطلوبتری آغاز کرده اند.

با توجه به اینکه این ماده یک اکسید کننده قوی است، محلول رقیق شده آن خاصیت استریل و ضدعفونی کنندگی دارد و از این محلول می توان برای پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های محصولات کشاورزی استفاده کرد. مقدار استفاده از این محلول برای آفتهای مختلف و محصولات گوناگون، متفاوت می باشد که پیشنهاد میشود حتما جهت استفاده به متخصصین این حوزه مراجع گردد.

در ادامه مقاله میتوانید با کاربردهای این ماده در کشاورزی بیشتر آشنا شوید.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای برنج

امروزه برخی از کشاورزان بذر برنج را با این ماده خیس می کنند که می تواند در جلوگیری از بیماری های غلاف برنج موثر باشد. این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های برنج است که عامل آن نوعی قارچ بوده که به قسمت‌های مختلف گیاه برنج مانند ساقه، غلاف، برگ و خوشه حمله ور شده و باعث میشود لکه‌های تیره بر روی برنج ایجاد شود که شکل و اندازه لکه‌ها بر اساس سن گیاه و مقاومت آن می تواند متفاوت باشد.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای برنج 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای بیماری پژمردگی ورتیسیلیوم در گیاه

این ماده می تواند از بیماری پژمردگی ورتیسیلیوم در محصولاتی مثل بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی و برخی میوه ها پیشگیری کند. این بیماری به علت حمله نوعی قارچ به ریشه گیاه ایجاد می شود و قارچ از طریق سیستم آوندی به کل گیاه انتقال می یابد و علائم بیماری سریعا بعد از ایجاد الودگی ظاهر می شوند.

این علائم معمولا از برگ های پایین شروع و به قسمتهای بالا پیشروی می کنند و در طی چند سال می تواند منجر به کوتولگی درخت، رنگ پریدگی، تغییر فرم و سوختن برگ ها شود که در نهایت به رشد آهسته درختان و مرگ آنها می انجامد..

با استفاده از محلول رقیق شده این ماده می توان از ابتلای گیاه به این بیماری جلوگیری کرد. به عنوان مثال برای محصول گوجه فرنگی دانه های آن را قبل از کاشت به مدت سه الی چهار ساعت در آب گرم خیس میکنیم، سپس به مدت 15 دقیقه در محلول رقیق شده قرار می دهیم و بعد از آن به خوبی با آب شستشو داده و در سایه قرار می گذاریم تا به طور طبیعی خشک شود و سپس آنها را می کاریم. در نهایت با محلول رقیق شده سه بار در هر هفت تا ده روز پس از سبز شدن گیاهچه سمپاشی می کنیم. 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای بیماری پژمردگی ورتیسیلیوم در گیاه

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای هندوانه و خربزه

برخی از آزمایشات علمی نشان داده که محلول این ماده می تواند برخی بیماری های قارچی در خربزه و هندوانه را بهبود بخشد. سفیدک داخلی جالیز باعث ایجاد لکه های قهوه ای کم رنگ در سطح رویی برگ ها می شود و در مقابل همین لکه ها در سطح زیرین برگ پوشش خاکستری مایل به ارغوانی تشکیل داده و به علت خشک شدن لکه ها بر روی برگ ها، بوته منظره سوختگی به خود می گیرد.

طبق آزمایشات انجام شده، جهت پیشگیری و کنترل بیماری می توان ریشه گیاه را با محلول رقیق شده این ماده آبیاری کرد و بروز بیماری را حدود  5 درصد کنترل کرد، اما اگر زمانی که گیاه در ابتدای دوره رشد باشد، با آبیاری منظم ریشه ها میزان درمان به 80 تا 90 درصد می رسد.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای هندوانه و خربزه

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در ضدعفونی کردن خاک گلدان و بذرها

از محلول 0.05 تا 0.1 درصد این ماده (به رنگ بنفش روشن) به عنوان یک ضد عفونی کننده برای خاک گلدان می توان استفاده کرد. بدین صورت که محلول را در خاک گلدان ریخته و سپس با یک پلاستیک خوب می پوشانیم که هوا نکشد و به اصطلاح خاک خفه شود. بعد از مدت 2-3 روز میکروب ها و تخم های آفات موجود در خاک کاملا از بین می روند.

برای ضدعفونی کردن بذرها نیز معمولا از غلظت حدود 1 درصد استفاده می شود. به این شکل که بذرها را با توجه به نوع بذر در محلول خیسانده و بعد از 2 تا 3 ساعت با آب شستشو می دهیم و سپس بعد از خشک کردن کاشته می شوند. این کار میکروب های حمل شده توسط بذر را از بین برده، جوانه زنی را تسریع و رشد محصول را منظم می کند.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در ضدعفونی کردن خاک گلدان و بذرها

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در تولید کود

پرمنگنات ضمن جلوگیری از ایجاد آفات و بیماری ها، می تواند گیاهان را با دو ماده منگنز و پتاسیم تغذیه کند و عملکرد گیاهان را به طور موثری بهبود بخشد. استفاده از این ماده در تولید کو به دلیل خواص اکسید کنندگی و ضد عفونی کنندگی نیز به حفظ سلامتی گیاهان کمک می کند. همچنین از این ماده جهت بهبود کیفیت خاک و تنظیم PH خاک، استفاده می شود. میزان استفاده از آن در کودهای مختلف متفاوت می باشد.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در تولید کود

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای طیور

اسهال یکی از شایع ترین بیماری ها در طیور است که با رعایت بهداشت محیط و رژیم غذایی سالم می‌توان آن را کنترل کرد. همچنین با درمان های ساده ای نیز می توان از شر این بیماری خلاص شد. یکی از این درمان ها استفاده از محلول رقیق شده این ماده برای ضدعفونی کردن آن هاست. در هنگام استفاده و ضدعفونی کردن حتما باید موارد ایمنی کار با ماده را در نظر داشته باشید.

موارد ایمنی و MSDS کار با پتاسیم پرمنگنات در مقاله مربوط به این محصول آورده شده است.

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای کبوتر و پرندگان

می توان برای درخشندگی و انعطاف پذیری پرها در کبوتران از این ماده استفاده کرد و خطر شکستن پرها را کاهش داد. همچنین برای از بین بردن انگل های خارجی موجود در پر و بال آن ها می توان از این محلول استفاده کرد.

برای این منظور باید محلول رقیق شده را (به رنگ صورتی روشن)، به حمام کبوتر اضافه کرد. 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای کبوتر

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در آبزی پروری

بسیاری از پرورش دهندگان بزرگ ماهی اغلب نگران آلوده شدن ماهیان خود به انواع باکتریها، انگلها و عوامل قارچی هستند. اغلب حذف کامل این عوامل نیاز به آنتی بیوتیک درمانی دارد که به علت گران بودن این آنتی بیوتیک ها صرفه اقتصادی ندارد. استفاده صحیح از این محلول می تواند بسیاری از عوامل بیماری زا را قبل از اینکه باعث عفونت شوند کنترل کرده و به سرعت حذف کند. 

پیشنهاد می گردد ماهی ها به مدت حداقل 4 ساعت درحمام محلولی به غلظت 2 میلی گرم ماده را در لیتر بمانند.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در آبزی پروری

 

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای ماهی

این ماده یک داروی قوی برای درمان انواع عفونتها است و می‌توان از محلول رقیق شده آن (2 میلی گرم در لیتر) برای خیس کردن ماهی‌های بیمار استفاده کرد. این امر باید حداکثر روزی یک بار و حداقل 4 ساعت انجام شود. دقت داشته باشید که نباید ماهی ها برای مدت طولانی در حمام این محلول بمانند و باید مقدار و زمان خیساندن کنترل شده باشد در غیر این صورت تهدیدی برای سلامت ماهی ها خواهد بود.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات برای ماهی

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در آکواریوم

از این ماده برای ضدعفونی آکواریوم و قرنطینه گیاه و ماهی ها استفاده می شود و برای درمان اکثر انگل های تک سلولی مانند آرگولوس، کرم لنگر و … موثر می باشد.

مقدار و زمان استفاده از حمام این ماده به موارد بالا به صورت مفصل توضیح داده شد.

کاربرد پتاسیم پرمنگنات در آکواریوم

جمع بندی:

پتاسیم پرمنگنات یک ماده جامد کریستالی بنفش رنگ با فرمول KMnO4  است و از ترکیب دو ماده دی‌اکسید منگنز (MnO2) و هیدروکسید پتاسیم (KOH) تولید می‌شود.

این ماده کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و گیاهان، تولید کود، آبزی پروری و طیور و … دارد.

در زمان استفاده از این ماده باید تمام موارد ایمنی در نظر گرفته شود همچنین مقدار مورد استفاده در محلول رقیق شده آن و مدت زمان استفاده و تعداد دفعات به کار گیری بسیار مهم می باشد که باید حتما از متخصص آن حوزه کمک گرفت.

فروش پتاسیم پرمنگنات

اگر می خواهید بدانید که فروش این ماده به چه شکل انجام می شود به اطلاع می رسانیم که شرکت نماشیمی به عنوان تولید کننده و عرضه کننده مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی، توانایی تامین این ماده را در قالب کیسه های 25 و 50 کیلوگرمی و سطل پلاستیکی 25 کیلوگرمی، دارد. جهت خرید شما می توانید با شماره تلفن 91690789-021 تماس بگیرید.

منبع :

echemi.com, vro.agriculture.vic.gov.au, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

5 دیدگاه در “کاربرد پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی، آبزی پروری و طیور

 1. محمدی گفت:

  خیلی عالی بود.
  چطور میتونیم پرمنگنات رو برای مرغداری خرید کنیم؟

  1. پشتیبانی سایت گفت:

   برای خرید پتاسیم پرمنگنات میتونید با شماره 91690789-021 تماس بگیرید.

 2. مرادی گفت:

  آیا غلظت بالاتر از موردی که در توضیحات گفتید میشه استفاده کرد؟

  1. پشتیبانی سایت گفت:

   به شما پیشنهاد میکنیم اگر برای هر کدام از موارد ذکر شده در مقاله از پتاسیم پرمنگنات استفاده میکنید حتما با متخصص اون حوزه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *